کاربرد برش لیزری در صنعت الکترونیک

صنعتگران در حوزه الکترونیک همواره در تلاشند تا روش های سریع، قابل اطمینان و مقرون به صرفه را برای برش فلزات مورد استفاده در صنعت الکترونیک به کار گیرند .

در جایی که تعداد، کیفیت لبه های برش خورده و ابعاد کوچک محصولات مد نظر صنعتگران می باشد، برش لیزری تنها گزینه مورد قبول به نظر می رسد .

چرا از برش لیزری در صنعت الکترونیک استفاده می شود ؟

بزرگترین دلیل استفاده از فناوری برش لیزر که چنین کاربرد گسترده ای در صنعت الکترونیک پیدا کرده است، توانایی آن در برش قطعات کوچک و دارای پیچیدگی است . با کوچکتر شدن اندازه این قطعات، دور شدن از روش های معمولی برش که به چشم انسان متکی است، بسیار مهم بود . برش لیزری صنایع الکترونیک پاسخ این مسئله بود . این مکانیزم که در اصل یک فرآیند تمام اتومات است که می تواند به سرعت بین چنین برنامه و مواد جا به جا شود، قادر است قطعات کوچک را با نهایت دقت برش دهد . همه این ها در حالی است که یک خروجی بی نهایت واضح و یک محصول نهایی قابل اعتماد به جا می گذارد .

موارد استفاده از لیزر در صنعت الکترونیک

در عصر حاضر کمتر وسیله ای پیدا می شود که حداقل یک قطعه الکترونیکی در آن به کار نرفته باشد . از صنایع بسیار ساده  تا صنایع پیچیده و عظیم مانند هوافضا، کشتی سازی و … از این قطعات استفاده می شود . به عنوان مثال همانطور که اشاره شد به تلفن همراه خود نگاهی بیندازید، پر است از قطعات الکترونیکی که بر روی برد مخصوص قرار گرفته است . تمامی این قطعات دارای مشخصه فنی منحصر به فرد است . این قطعات از لحاظ ظاهری بسیار شبیه هم هستند و برای تمایز باید این اطلاعات بر روی آن ها درج شود . این قطعات شامل موارد زیر می شود :

  • خازن
  • مقاومت
  • تخته مدار چاپی
  • تراشه IC

سخن پایانی

مرکز لیزر پاسارگاد با استفاده از تیم مجرب در زمینه های نقشه کشی و اجرا، به کمک نرم افزاهای روز مهندسی دنیا که به کمک برش لیزر فلزات آمده اند و با استفاده از بروزترین ماشین لیزر برش فایبر نسل چهارم لیزر آماده همکاری با کارفرمایان محترم می باشد .