انواع ورق های فولادی و آهنی

انواع ورق های فولادی و آهنی

ورق های فولادی تحت استانداردهای خاصی تعریف می شوند که استانداردهای رایج در ایران معمولاً دین آلمان می باشد، سپس استاندارد ASTM آمریکا و استاندارد گوس روسیه به ندرت قابل استفاده می باشد.

انواع ورق فولادی

ورق های گرم (سیاه)

ورق های سرد (روغنی)

اسید شوئی

سفید (گالوانیزه)

رنگی

تین پلیت

 

1- ورق های گرم نوردیده (سیاه)

به ورقهایی می گویند که کاربردهای ساختمانی دارد و از نظر کیفیت به اصطلاح از  ST33 شروع می شود و به 52 ST ختم می شود.ورقهای  ST۳۷از نظرسختی و نرمی معمولی میباشد و هرچه پایین تر از 37 ST باشد ورق نرم تر می شود.به عبارتی هرچه عنصر کربن در ورق های فولادی بیشتر باشد ورق سخت ترمی باشد مانند ST52 . ورق های گرم در کارخانه های فولادسازی مستقیماً از شمش ورق (بیلت) و گنداله آهن تولید می شود و اولین مراحل تولید ورق می باشد.برخی ورق های فولادی در گروه گرم(سیاه) می باشد. که قابل کشش می باشد، جهت بدنه کشتی و ماشین آلات سنگین که اصطلاحاً  DD۱۱و  DD۱۲و  DD۱۳و همچنین  STW22 و  STW24  که نرم تر می باشد. قابل استفاده است و برخی دیگر در گروه گرم (سیاه) می باشد که سخت می باشد جهت تولید لوله های تحت فشار و مخازن نفتی و غیره با استانداردهای 4 SPHT، 3و SPHT  ،SPHT2 ،SPHT1 همچنین ورق های  A285 با گرید GR سی (C) با   A596 با گرید  GR ۵۵تا ۹۰ نیز برای مخازن تحت فشار و سیلندرهای فشار قوی مورد استفاده قرار می گیرند.

2-ورق سرد(روغنی)

از ورق های گرمی که مناسب برای نورد مجدد می باشد تولید می شود که به طور معمول  ST22 یا ST24  می باشد تولید می شود و دارای الانگیشن (قابلیت کشش) می باشند .(الانگیشن این گونه ورق ها معمولا بین ۱۲تا ۲۸ می باشد که ورق کش می آید.)ورق هایی که کاربردهای کششی دارند و یا فوق کشش که انواع ورق های سرد (روغنی) را شامل می شود که دارای کیفیت های ST12 ، ST13 و   St14 که فوق کشش می باشد. (یعنی ورق بدون اینکه پاره شود کشیده می شود. مثلاً فیلتر روغن اتومبیل ها و تولیداتی که اشکال هندسی و محدبی به خود می گیرند.) برخی ورق ها قابلیت لعاب کاری دارند یعنی لعاب که به رنگ های متنوع می باشد مثلاً سفید در اجاق گازهای خوراک پزی روی ورق های خاص می چسبد که اصطلاح به این نوع ورق ها  EK2 می گویند. (ای کی دو)

 

3-ورق های اسید شویی

ورق های اسید شویی شده نیز از ورق های گرم تولید می شود که طی پروسه ایی اسیدشویی می شوند و زغال های سطحی ورق و مقداری از ناخالصی ها گرفته می شود و قدری ظاهر ورق براق تر می شود یعنی نزدیک به ورق روغنی است.ورق های دیگری که برای لوله های نفت و گاز مناسب می باشند کیفیت GRB و  X 42 و 46 X و 52 X را دارا هستند.همچنین برای کشتی سازی ورق های با کیفیت GR.A و NVA می باشد. برخی ورق های فولادی جهت رینگ و شاسی اتومبیل بکار میرود که بایستی ضد سایش و سخت باشند که از کیفیتSAPH370  و SAPH310 ، SAPH440  برخوردارند.همچنین کیفیت  QSTE380 نیز ضد سایش و سخت میباشد.

4-ورق های گالوانیزه

از ورق های سرد (روغنی) تولید می شود که ورق ها طی پروسه ای نسبتاً طولانی در تمام سطح ورق مقدار چندین میکرون فلز روی را در سطح ورق می نشانند تا ورق در مقابل زنگ زدگی مقارم شود و هر چقدر مقدار فلز روی (zn) بیشتر پوشانیده شده باشد اصطلاحاً کتینگ ورق بالاتر می رود ورق های چینی معمولاً کتینگ ۱۰۰ الی ۱۲۰ و ورق های کره ای ژاپنی و هندی و غیره تا کتینگ ۱۸۰ را دارا هستند.

5-ورق های رنگی

معمولاً ورق های گالوانیزه را در کوره های خاص رنگ پاشی می کنند تا ورق رنگی تولید شود. ورق های رنگی در سقف سالن ها و کانکس مورد استفاده می باشد

6-ورق های تین پلیت (قلع اندود)

به ورق هایی با ضخامت ۰.۱۶ میلیمتر تا ۰.۴۵ میلیمتر گفته می شود که بیشتر جهت قوطی های چای ، کنسرو ، مواد غذایی و روغن های نباتی استفاده میشود که یک لایه قلع روی ورق سرد روغنی ST12 پوشیده شده جهت مصون مواد غذایی .

گاهی اوقات دو طرف ورق قلع یکسان ندارد (یک طرف ۲.۸ و طرف دیگر ۵.۶) که طرف قلع بیشتر جهت داخل ظرف و طرف قلع کمتر جهت بیرون ظرف مورد استفاده قرار میگیرد. تین پلیت ها از نظر سختی و نرمی به ۳ گروه شامل تمپر ۲ که نرم و تمپر ۳ که معمولی و تمپر ۴ که سخت بوده تقسیم می شود.

7-ورق کورتن

در کنار سایر ورق‌‌ها نوعی ورق به نام ورق کورتن مورد توجه قرار شده است. این ورق به دلیل استحکام و قابلیت حفاظت از خوردگی در فضاهایی استفاده میشود که در معزض خوردگی هستند. فولاد کورتن در ساخت مجسمه و همچنین نمای بیرونی ساختمانها کاربرد دارد. با تشکیل لایه زنگ زده روی این ورق، از خوردگی بیشتر محافظت میشود.

8-ورق هاردوکس

مکانیسم ورق هاردوکس با ورق کورتن متفاوت است. سختی این فولاد به دلیل عناصری است که در ترکیب آن استفاده شده است. ورق هاردوکس علاوه بر سختی بالا از انعطاف پذیری و جوش پذیری بالایی برخوردار است.

Tags: , , , ,