برش لیزر استیل

 استیل چیست ؟

به آلیاژی از جنس آهن که کمتر از 2 درصد کربن دارد، استیل گفته می شود . استفاده از کربن در استیل سبب تغییر خصوصیات ویژه این آلیاژ خواهد شد . افزایش مقدار کربن موجب افزایش سختی و مقاومت ورق استیل می گردد اما در عوض از میزان شکل پذیری آن می کاهد . با تغییر در میزان کربن و در نهایت تغییر در مشخصات فیزیکی آن، عملیات برش لیزری روی آن نیز سخت تر می گردد به نحوی که  سختی برش بر روی استیل تقریبا دو برابر برش بر روی آهن معمولی می باشد .

انواع اصلی ورق استیل

انواع مختلفی از ورق استیل ها وجود دارند، از جمله می توان به ؛ ورق استیل 304، 316، 309، 321،310 ، 430 و … اشاره کرد . که از این بین ورق استیل 304 و 316 رایج ترین نوع استیل ضد زنگ هستند که در بسیاری از پروژه ها مورد استفاده قرار می گیرند .

فولاد 304 جزء استاندارد 18.8 فولاد ضد زنگ است . این ورق استیل در طیف گسترده ای از محصولات در دسترس است و دارای ویژگی های فرم دهی و قابلیت جوشکاری برجسته ای است .

از طرفی فولاد ضد زنگ 316 معمولا در بسیاری از کارهای صنعتی استفاده می شود که شامل مواد شیمیایی پردازش شده و همچنین محیط های حاوی نمک زیاد مانند مناطق ساحلی و فضاهای باز است که در آن نمک های ضد یخ رایجی وجود دارد . با توجه به ویژگی های غیر واکنشی آن، استیل 316 در ساخت وسایل پزشکی جراحی نیز استفاده می شود . بدنه فولاد ضد زنگ 316 از نظر مقاومت در برابر خوردگی، به ویژه در برابر کلرید و محلول کلر، مقاوم تر از گرید 304 است، که این موضوع خود یکی از عوامل افزایش قیمت آن نسبت به استیل 304 است و باعث می شود که گرید 316 ضد زنگ برای مکان هایی که در معرض نمک قرار دارند، مطلوب تر باشد .

برش لیزر استیل

در زمان های قدیم برش استیل با ابزار آلات مکانیکی مانند اره، لوازم دستی و روش های سنتی صورت می گرفت . اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی از روش هایی مانند واترجت، پرسکاری، سی ان سی و … برای برش استیل استفاده می شود . برش لیزر استیل با دقت بسیار بالا و سرعت بالاتر نسبت به روش های دیگر صورت می گیرد . این فلز قابلیت جذب بالای نور مادون قرمز را داشته و برش آن با لیزر بسیار سریع، دقیق و صاف انجام می شود .
برای انجام برش لیزر در ابتدای کار اشعه لیزر را آماده می نمایند . برای این کار مواد مولد لیزر به وسیله تحریک به وسیله جریان الکتریکی یا تابش لامپ تهیه می گردد و پرتو ایجاد شده با استفاده از تکه های آینه به کار رفته در دستگاه منعکس می گردد تا انرژی لازم برای انجام برش را به دست آورد .

با استفاده از لیزر CO2 می توان ورقه های ضخیم تری از استیل را برش زد . معمولا برای برش قطعات ریزتر این فلز از لیزر فایبر استفاده می شود . لیزر فایبر توانایی برش قطعاتی با عرض برش 50 میکرون را دارد .

مزایای برش لیزر استیل

برش لیزر استیل دارای مزایایی است که در زیر به آن ها اشاره می شود :

 • با استفاده از برش لیزر دیگر شاهد لبه دار شدن قسمت های برش داده شده، نخواهیم بود .
 • در برش لیزر استیل، پرتو لیزر با دقت و اندازه های مشخص و تعریف شده عمل می نماید، بنابراین نظم بهتری را در این گونه برش ها می توان مشاهده نمود .
 • با برش لیزر استیل می توانید زمان بسیار کمتری برای برش این فلز منتظر بمانید و در کوتاه ترین زمان ممکن، استیل مورد نیاز به شما تحویل داده خواهد شد .
 • در صورت استفاده از گاز نیتروژن، لبه های سیاه برش استیل که حاصل از استفاده اکسیژن در برش می باشد، از بین می رود .

موارد استفاده از برش لیزری استیل

 • تولید لوستر، المان های زینتی منازل، میزها و عسلی ها و قاب آیینه ها
 • تولید قطعات صنعتی دستگاه های بهداشتی مانند دستگاه های تولید غذا، داروسازی، دستگاه های پزشکی و رستوران ها
 • قطعات ماشین آلات صنعتی که نیاز به سختی و مقاومت بالاتر دارند .
 • تابلوهای تبلیغاتی
 • قطعات مورد استفاده در مخازن شیمیایی، مخازن آب، فیلتراسیون و مبدل های حرارتی
 • قطعات مورد استفاده در تجهیزات آزمایشگاهی و محیط های یونی و کلرایدی
 • قطعات مورد استفاده در لوازم جراحی

قیمت برش لیزر استیل به چه صورت محاسبه می شود ؟

بعضی از شرکت ها با دادن قیمت پایین سعی در جلب نظر مشتری دارند و سپس هزینه های جانبی را به آن اضافه نموده و در نهایت قیمت برش لیزر افزایش پیدا خواهد نمود .

باید گفت که در محاسبه قیمت برش لیزر فلزات پارامترهای مهمی مانند ضخامت ورق، تیراژ یا تعداد قطعات، جنس قطعه و … تاثیر گذار هستند . به عنوان مثال هر چه تعداد تیراژ قطعات بالاتر باشد، قیمت برش لیزر فلز برای آن پایین تر است .

به صورت کلی طبق فرمول زیر می توان قیمت برش لیزر فلزات را محاسبه نمود :

محیط قطعه ( میلیمتر ) * ضخامت ورق ( میلیمتر ) * قیمت پایه

لیزر پاسارگاد

مجموعه لیزر پاسارگاد با بهره گیری از مهندسین مجرب و کارآزموده و با به کار گرفتن دستگاه های پیشرفته در زمینه لیزر فلزات، آماده خدمت رسانی به مشتریان محترم می باشد . این مجموعه تمامی تلاش خود را می کند که بتواند بهترین خدمات را به مشتریان خود ارائه دهد و رضایت مشتریان را جلب نماید .